Oleg

Robert Lewandowski i Oleg


Oleg Zdanovych

Urodził się w Doniecku, syn szanowanego górnika i nauczycielki. Od ojca Oleg nauczył się ciężkiej pracy i pokory, od mamy pedagoga demokracji i bezgranicznej miłości do ludzi. Domowa biblioteka niezwykle mocno zbliżyła go do literatury i sztuki.

Od najmłodszych lat Oleg miał zamiłowanie do samochodów. Po odbyciu służby wojskowej zamienił miłość do motoryzacji na miłość do sztuki i wtedy też zaczął zbierać swoją pierwszą kolekcję, aktywnie współpracując z pracownikami muzeum. Zbierając stare obrazy, odrestaurowane oddając do kościołów w Ukrainie chciał ocalić je od zapomnienia.

Jego działalność była niezwykle ważna w historii rosyjskich i ukraińskich ikon, ponieważ przywracał im dawną świetność.

Jedną z największych zasług Olega było podarowanie Katedrze Przemienienia Pańskiego w rejonie Sumy ikony „Zbawiciela w Tochili” z drugiej połowy XVIII wieku.

Oleg w swoim imieniu rozpoczął publikację książki „Ikona prawosławna z XVI-XX wieku w prywatnych zbiorach miasta Doniecka”.

Za swoje zasługi Oleg otrzymał Order Prymasa Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, był również laureatem nagród publicznych i kościelnych.

Myśl jaka przyświecała Olegowi „Znajdź, przywróć i zwróć ikonę ludziom”.

Jego największym marzeniem było zbudowanie muzeum ikon w Donbasie, aby mieszkańcy Doniecka mogli odwiedzać miejsce, w którym prezentowana będzie ikonografia prawosławna.

Poza sztuką kochał również podróże, poznanie najdalszych zakątków, innych kultur, ludzi było dla niego niezwykle ważne. Nie chciał ograniczać się jedynie do granic własnego kraju, w końcu świat ma tyle do zaoferowania. Uważał, że podróże nie tylko dają wspaniałe wspomnienia, ale przede wszystkim uczą.

Ostrzeżenie!

Treść, którą chcesz zobaczyć jest drastyczna. Film przeznaczony jest tylko dla osób pełnoletnich. Materiał zawiera drastyczne sceny, które mogą mieć wpływ na psychikę oraz budzić różnorodne emocje. Zdecyduj co chcesz zrobić wybierając odpowiedni przycisk poniżej. Oglądasz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Wyrażenie zgody wyłącza jakąkolwiek odpowiedzialność autora strony za konsekwencji zapoznania się z materiałem.

Always enjoy responsibily.