Oleg

Robert Lewandowski i Oleg


Oleg Zdanovych

Urodził się w Doniecku, syn szanowanego górnika i nauczycielki. Od ojca Oleg nauczył się ciężkiej pracy i pokory, od mamy pedagoga demokracji i bezgranicznej miłości do ludzi. Domowa biblioteka niezwykle mocno zbliżyła go do literatury i sztuki.

Od najmłodszych lat Oleg miał zamiłowanie do samochodów. Po odbyciu służby wojskowej zamienił miłość do motoryzacji na miłość do sztuki i wtedy też zaczął zbierać swoją pierwszą kolekcję, aktywnie współpracując z pracownikami muzeum. Zbierając stare obrazy, odrestaurowane oddając do kościołów w Ukrainie chciał ocalić je od zapomnienia.

Jego działalność była niezwykle ważna w historii rosyjskich i ukraińskich ikon, ponieważ przywracał im dawną świetność.

Jedną z największych zasług Olega było podarowanie Katedrze Przemienienia Pańskiego w rejonie Sumy ikony „Zbawiciela w Tochili” z drugiej połowy XVIII wieku.

Oleg w swoim imieniu rozpoczął publikację książki „Ikona prawosławna z XVI-XX wieku w prywatnych zbiorach miasta Doniecka”.

Za swoje zasługi Oleg otrzymał Order Prymasa Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, był również laureatem nagród publicznych i kościelnych.

Myśl jaka przyświecała Olegowi „Znajdź, przywróć i zwróć ikonę ludziom”.

Jego największym marzeniem było zbudowanie muzeum ikon w Donbasie, aby mieszkańcy Doniecka mogli odwiedzać miejsce, w którym prezentowana będzie ikonografia prawosławna.

Poza sztuką kochał również podróże, poznanie najdalszych zakątków, innych kultur, ludzi było dla niego niezwykle ważne. Nie chciał ograniczać się jedynie do granic własnego kraju, w końcu świat ma tyle do zaoferowania. Uważał, że podróże nie tylko dają wspaniałe wspomnienia, ale przede wszystkim uczą.

PolandRussiaEnglish